2018 Results

Sunday 1 July - Cherrybrook -Westleigh.

Results are also on Eventor along with Livelox (now has reasonable resolution). Some interesting route choices can be seen. The Master map has some mapping inconsistencies in it but it's still cool watching coloured dots race across a screen. Check it out:
https://eventor.orienteering.asn.au/Events/Show/6438

Splits on Winsplits and Attackpoint
http://obasen.orientering.se/winsplits/online/…/default.asp…
https://www.attackpoint.org/eventdetail.jsp/event_41344

Some great photos are on Facebook

Men Long - 23 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Glenn Horrocks Garingal Orienteers 1:58:32  
2 Bart Vonhoff Big Foot Orienteers 1:59:17 +0:45
3 Keelan Birch Garingal Orienteers 1:59:21 +0:49
4 Karl Bicevskis AL 2:08:49 +10:17
5 Mark Freeman Big Foot Orienteers 2:26:02 +27:30
6 Clyde McGhee Bennelong Northside Orienteers 2:28:01 +29:29
7 Shane Doyle Uringa Orienteers 2:28:05 +29:33
8 Vivien de Remy de Courcelles Western & Hills Orienteers 2:30:48 +32:16
9 Lee Coady Western & Hills Orienteers 2:33:02 +34:30
10 Christophe Capel No club 2:39:15 +40:43
11 David Stanley Garingal Orienteers 2:40:14 +41:42
12 Gary Farebrother Western & Hills Orienteers 2:40:49 +42:17
13 Darren Slattery Bennelong Northside Orienteers 2:40:53 +42:21
15 Warwick Selby Garingal Orienteers 2:53:53 +55:21
16 Brett Sewell Bennelong Northside Orienteers 2:54:56 +56:24
17 Colin Burnett Garingal Orienteers 2:57:03 +58:31
18 Tim Perry Western & Hills Orienteers 3:01:03 +1:02:31
19 John Brayan Garingal Orienteers 3:01:21 +1:02:49
20 Bob Morgan Bennelong Northside Orienteers 3:05:28 +1:06:56
21 Andrew Smith Garingal Orienteers 3:22:27 +1:23:55
22 Graeme Hill Western & Hills Orienteers 3:38:57 +1:40:25
23 Peter Hopper Bennelong Northside Orienteers 3:43:53 +1:45:21
14 Graeme McLeod Big Foot Orienteers did not finish  

Men Medium 16 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Duncan Currie Garingal Orienteers 1:19:38  
2 Tim Giles Big Foot Orienteers 1:41:02 +21:24
3 Ruairidh MacDonald Big Foot Orienteers 1:41:22 +21:44
4 Simon George Big Foot Orienteers 1:42:35 +22:57
5 Stuart Deane Garingal Orienteers 1:47:41 +28:03
6 David McGhee Bennelong Northside Orienteers 1:55:25 +35:47
7 Istvan Kertesz Garingal Orienteers 1:56:09 +36:31
8 Joshua Braidwood Western & Hills Orienteers 1:59:57 +40:19
9 Oliver Freeman Big Foot Orienteers 2:03:35 +43:57
10 Michael Free Garingal Orienteers 2:04:48 +45:10
11 Gordon Wilson Bennelong Northside Orienteers 2:06:31 +46:53
12 John Anderson Garingal Orienteers 2:22:47 +1:03:09
13 Nick Eales Garingal Orienteers 2:35:49 +1:16:11
14 David Bowerman Central Coast Orienteers 2:57:29 +1:37:51
15 Terry Little No club membership did not finish  
16 Ian Clitheroe No club membership did not finish  

Men Short 18 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Michael Ridley-Smith Garingal Orienteers 1:05:55  
3 Peter Fozo Garingal Orienteers 1:15:26 +9:31
4 Owen Shepherd Uringa Orienteers 1:17:40 +11:45
5 John Bulman Garingal Orienteers 1:19:21 +13:26
6 Tim Butcher Garingal Orienteers 1:20:33 +14:38
7 Andrew MacDonald Big Foot Orienteers 1:28:19 +22:24
8 Matt Hackett Western & Hills Orienteers 1:29:20 +23:25
9 Colin Currie Garingal Orienteers 1:31:19 +25:24
10 Jim Mackay Uringa Orienteers 1:37:20 +31:25
11 Jim Forbes Garingal Orienteers 1:41:22 +35:27
12 Rod Eckels Garingal Orienteers 1:41:24 +35:29
13 Peter Thomason Bennelong Northside Orienteers 1:47:48 +41:53
14 Keith Goode Big Foot Orienteers 2:06:12 +1:00:17
15 Camille Grand No club membership 2:32:26 +1:26:31
16 YC Lee Garingal Orienteers 2:52:58 +1:47:03
17 Graeme Oddy Newcastle Orienteering Club 3:07:16 +2:01:21
2 John Murray Western & Hills Orienteers did not finish  
18 Barry Pearce Western & Hills Orienteers did not finish  

Women Long 5 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Clare Williams Newcastle Orienteering Club 2:16:40  
2 Aniko Fozo-Kertesz Garingal Orienteers 2:18:28 +1:48
3 Toni Bachvarova Garingal Orienteers 2:35:22 +18:42
4 Amanda Parker Western & Hills Orienteers 2:55:37 +38:57
5 Belinda Kinneally Western & Hills Orienteers 2:55:37 +38:57

Women Medium 7 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Joanna Parr Big Foot Orienteers 1:57:27  
2 Nicole Mealing Big Foot Orienteers 2:05:34 +8:07
3 Rebecca George Big Foot Orienteers 2:16:02 +18:35
4 Kathryn Vaughan No club membership 2:19:19 +21:52
5 Kim Eales Garingal Orienteers 2:35:50 +38:23
6 Lynda Calder Garingal Orienteers 3:09:17 +1:11:50
7 Theresa Yan Da No club membership did not finish  

Women Short 12 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Lida Lehtonen Garingal Orienteers 1:06:06  
2 Nikolett Halmai Garingal Orienteers 1:16:44 +10:38
3 Ellen Currie Garingal Orienteers 1:31:18 +25:12
4 Rachel Merton No club membership 1:42:25 +36:19
5 Amanda Mackie Big Foot Orienteers 1:50:20 +44:14
6 Melanie Christie Uringa Orienteers 1:50:59 +44:53
7 Carolyn Davies Garingal Orienteers 1:58:45 +52:39
8 Maria Stankova Western & Hills Orienteers 2:18:49 +1:12:43
9 Elizabeth Lewis SH 2:26:43 +1:20:37
10 Linda Chan Western & Hills Orienteers 2:43:26 +1:37:20
11 Lee Lowe Garingal Orienteers 2:43:58 +1:37:52
12 Louise Brooks SH did not finish  

EOD Long 10 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Ellis Leung Garingal Orienteers 1:15:57  
2 Karen Langan Western & Hills Orienteers 1:21:14 +5:17
3 Andrew Wisniewski Big Foot Orienteers 1:23:09 +7:12
4 Oliver McFarlane Big Foot Orienteers 1:31:42 +15:45
5 Elizabeth Bulman Garingal Orienteers 1:56:16 +40:19
6 Barry Hanlon Western & Hills Orienteers 2:04:10 +48:13
7 Phillip Carter No club membership 2:34:44 +1:18:47
8 Tim Carter No club membership 2:34:51 +1:18:54
9 Brooke Lenane No club membership 2:38:54 +1:22:57
10 Lyke Lenane No club membership 2:42:48 +1:26:51

EOD Short 13 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Monica Brockmyre Uringa Orienteers 30:04  
2 Juha Lentonen Garingal Orienteers 38:08 +8:04
3 Miia Lentonen Garingal Orienteers 40:11 +10:07
4 Janet Morris Western & Hills Orienteers 42:25 +12:21
5 Elliott & David No club membership 43:46 +13:42
6 Dave Lotty Uringa Orienteers 43:52 +13:48
7 James Wells Garingal Orienteers 45:32 +15:28
8 L & K Phillips No club membership 47:17 +17:13
9 Alitia Dougall Bennelong Northside Orienteers 48:26 +18:22
10 Gary Glover Garingal Orienteers 50:40 +20:36
11 Emmanuelle Convert + Justine Western & Hills Orienteers 58:15 +28:11
12 Jacinta Braidwood Western & Hills Orienteers 1:05:02 +34:58
13 Phillips Family No club membership 1:22:54 +52:50

Please report errors in the result list to the organiser.