2019 Results

Sunday 7 July - Stanhope Gardens.

Results are also on Eventor along with Livelox
eventor.orienteering.asn.au/Events/Show/8091

Splits on Winsplits
obasen.orientering.se/winsplits/online...

Some great photos are on Facebook

Men Long - 17 starting competitors

 
Place Name Club Time Diff
1 Ewan Shingler Big Foot Orienteers 1:37:28  
2 Glenn Horrocks Garingal Orienteers 1:38:39 +1:11
3 Ross Morrison Garingal Orienteers 1:58:39 +21:11
4 Cameron Duncan Kulgun Orienteers 1:59:22 +21:54
5 Tristan White Garingal Orienteers 2:02:35 +25:07
6 Mathew Collin No club membership 2:02:43 +25:15
7 Gregory Dominish Garingal Orienteers 2:05:22 +27:54
8 Vivien de Remy de Courcelles Western and Hills Orienteers 2:05:31 +28:03
9 Andrew Smith Garingal Orienteers 2:11:35 +34:07
10 John Brayan Garingal Orienteers 2:23:11 +45:43
11 Peter Hopper Bennelong Northside Orienteers 2:23:56 +46:28
12 Simon Nash Bennelong Northside Orienteers 2:26:56 +49:28
13 Warwick Selby Garingal Orienteers 2:32:56 +55:28
14 Colin Burnett Garingal Orienteers 2:34:47 +57:19
15 Darren Slattery Bennelong Northside Orienteers 2:45:20 +1:07:52
16 Graeme Hill Western and Hills Orienteers 2:48:55 +1:11:27
17 Clyde McGhee Bennelong Northside Orienteers mispunched  

 

Women Long - 4 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Toni Bachvarova Garingal Orienteers 2:15:42  
2 Zoe Melling Uringa Orienteers 2:21:20 +5:38
3 Belinda Kinneally Western and Hills Orienteers 2:26:44 +11:02
4 Melissa Robertson Central Coast Orienteers 2:28:49 +13:07

 

Men Medium - 11 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Fergus Mackie Big Foot Orienteers 1:18:57  
2 Wayne Eliot Uringa Orienteers 1:19:12 +0:15
3 Reinaldo Hora Western and Hills Orienteers 1:24:42 +5:45
4 Bob Morgan Bennelong Northside Orienteers 1:24:46 +5:49
5 Michael Free Garingal Orienteers 1:30:55 +11:58
6 Joshua Braidwood Western and Hills Orienteers 1:34:33 +15:36
7 Wayne Pepper Bennelong Northside Orienteers 1:36:13 +17:16
8 Christopher Frain Garingal Orienteers 1:38:24 +19:27
9 David McGhee Bennelong Northside Orienteers 1:41:48 +22:51
10 Julian Ledger Bennelong Northside Orienteers 1:59:31 +40:34
11 David Bowerman Central Coast Orienteers 2:13:24 +54:27
12 Richard Morris Bennelong Northside Orienteers did not start  

 

Women Medium - 5 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Paula Shingler Big Foot Orienteers 1:25:12  
2 Helen Parker Western and Hills Orienteers 1:29:51 +4:39
3 Karin Hefftner Garingal Orienteers 1:41:58 +16:46
4 Karen Langan Western and Hills Orienteers 1:47:28 +22:16
  Tshinta Hopper Bennelong Northside Orienteers mispunched  

 

Men Short - 16 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Joel Putnam Bennelong Northside Orienteers 54:54  
2 Nick Stanley Garingal Orienteers 59:53 +4:59
3 Malcolm Robertstd Newcastle Orienteering Club 1:01:09 +6:15
4 Ian Froude Illawarra Kareelah Orienteers 1:02:58 +8:04
5 Andrew Mac Donald Uringa Orienteers 1:05:11 +10:17
6 Jim Mackay Uringa Orienteers 1:05:11 +10:17
7 David Noble Western and Hills Orienteers 1:06:42 +11:48
8 Matt Hackett Western and Hills Orienteers 1:07:08 +12:14
9 Ellis Leung Garingal Orienteers 1:14:25 +21:08
10 Larry Weiss Garingal Orienteers 1:16:02 +45:43
11 Martin Mansfield Western and Hills Orienteers 1:32:18 +37:24
12 Ian McKenzie Uringa Orienteers 1:52:27 +57:33
13 Tim Cox Garingal Orienteers 1:55:47 +1:00:53
14 YC Lee Garingal Orienteers 2:16:51 +1:21:57
15 Barry Pearce Western and Hills Orienteers 2:21:17 +1:26:23
  Sandy Chan Garingal Orienteers mispunched  

 

Women Short - 14 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Niamh Cassar Western and Hills Orienteers 1:00:35  
2 Carolyn Matthews Newcastle Orienteering Club 1:01:48 +1:13
3 Nikolett Halmai Garingal Orienteers 1:03:13 +2:38
4 Aurelie Valais Western and Hills Orienteers 1:09:57 +9:22
5 Amanda Mackie Big Foot Orienteers 1:17:06 +16:31
6 Melanie Christie Uringa Orienteers 1:25:02 +24:27
7 Jill Woodruff Garingal Orienteers 1:31:46 +31:11
8 Sharon Lambert Bennelong Northside Orienteers 1:35:52 +35:17
9 Sue Froude Illawarra Kareelah Orienteers 1:37:24 +36:49
10 Constance Valais Western and Hills Orienteers 1:51:30 +51:00
11 Bryony Cox Garingal Orienteers 1:51:35 +51:00
12 Elizabeth Lewis Southern Highlands Orienteers 1:55:11 +54:36
13 Martine Valais Western and Hills Orienteers 1:55:14 +54:39
14 Sue Thomson Garingal Orienteers 2:13:47 +1:13:12

 

EOD Long - 12 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Merryn Horrocks Garingal Orienteers 55:15  
2 Andrew Wisniewskitd Big Foot Orienteers 56:38 +1:23
3 Cad Jacobson Garingal Orienteers 1:02:24 +7:09
4 Ken Jacobson Garingal Orienteers 1:03:54 +8:39
5 Stephen Holloway Western and Hills Orienteers 1:08:20 +13:05
6 Linda Chan Western and Hills Orienteers 1:22:30 +27:15
7 James Wells Garingal Orienteers 1:24:13 +28:58
8 Kwok Wai Wan Garingal Orienteers 1:27:46 +32:31
9 Helen W Chloe Chen Garingal Orienteers 2:01:04 +1:05:49
10 Julie Crouch No club membership 2:16:25 +1:21:10
11 Peter Thomason Bennelong Northside Orienteers 2:36:08 +1:40:53
  Joanne Lenane No club membership mispunched  

 

EOD Short - 6 starting competitors

Place Name Club Time Diff
1 Curtis Pepper Bennelong Northside Orienteers 23:15  
2 Ted Mulherin Western and Hills Orienteers 23:32 +0:17
3 Janet Morris Western and Hills Orienteers 29:35 +6:20
4 Dave Lotty Uringa Orienteers 32:10 +8:55
5 Barry Hanlon Western and Hills Orienteers 50:35 +27:20
6 Shapcott Family No club membership 54:40 +31:25